13.07.14

Flow Form Tekniği ile Çevreci Jant

CMS Jant fabrika

Gaziemir Tesisi’nde geçtiğimiz ay kullanılmaya başlanılan Flow form tesisi ile sektörde bir ilke imza atan CMS Grubu, Türkiye’de bu tekniği kullanan ilk jant üreticisi olmanın gururunu yaşıyor.

CMS Grubu, dünyada birçok alanda kullanılan Flow-form teknolojisini tesislerine getirerek yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. CMS Gaziemir Fabrikası’nda hizmet veren bu tesis, yeni bir işkolu olarak görülüyor. Yaklaşık 2 milyon Euro’ya mal olan yeni tesis, jantların lastik kesitlerini hafifleştirmek için sıvama işlemi yaparak yakıt sarfiyatını düşürüyor. Bir başka deyişle flow form tekniği ile üretilmiş CMS jantı kullanan bir araç, daha az CO2 salınımı yapmış oluyor.

CMS Yönetim Kurulu Başkanı Berat Ösen; “Flow form 2007’den beri takip ettiğimiz bir teknolojiydi. Bu teknolojiyi Türkiye’de alüminyum jant sektöründe ilk kez getirttiğimiz için gururluyuz. Ancak bizi asıl mutlu eden, bu teknoloji ile üretilecek jantların araç yakıt tüketimi ve emisyon değerlerini düşürerek çevreye katkı sağlayacak olmasıdır . Çevre dostu teknolojileri öğrenip uygulamak hepimizin görevi olmalıdır.” dedi.

Pınarbaşı, Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi ve Gaziemir Ege Serbest Bölge’deki tesisleriyle İzmir’de üç ayrı noktada faaliyet gösteren CMS Grubu’nun, 2012 yılında 6 milyon 300 bin adet jant ürettiği kaydedildi. Geçtiğimiz yılın verilerine göre üretiminin % 83’ünü ihracat odaklı gerçekleştiren jant lideri, iki bin yüzü aşkın çalışanıyla yenilikçi teknolojileri hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Tüm Haberler