13.07.11

CMS 10 yılda üretimini 4 kat artırdı, dünya devlerinin tedarikçisi oldu.

CMS Yönetim Kurulu Üyesi Bertuğ Ösen

CMS Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bertuğ Ösen

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin en büyük jant üreticisi olan CMS Jant ve Makine Sanayi, 10 yılda gerçekleştirdiği yatırımlar sonucunda dünyanın en önemli otomobil firmalarını portföyüne ekledi. CMS’nin bu başarısı her geçen gün aldığı ödüllerle biraz daha tescilleniyor.
 
Türkiye’nin lider, Avrupa’nın ise dördüncü büyük jant üreticisi konumunda olan CMS, 10 yıldır gerçekleştirdiği yatırımların meyvelerini topluyor. Dünyanın en önemli otomobil firmalarına jant ihraç eden şirket, 2011 yılında gerçekleştirdiği 234 milyon 600 bin Euro’luk cirosuyla sergilediği performanstan dolayı ödül yağmuruna tutuldu.

Son 10 yılda toplam 121 milyon Euro yatırım gerçekleştirdiklerini ve bu yatırımın 60 milyon Euro’luk bölümünün son iki yılda gerçekleştiğini CMS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bertuğ Ösen, “Geride kalan 10 yıllık dönem itibariyle üretim adedimizi yüzde 400 oranında artırdığımız görülüyor. Bunun da büyük çoğunluğu yüzde 57’lik bir artışla son iki yıllık döneme ait. Geçen yıl 5 milyon 650 bin adet olarak gerçekleştirdiğimiz toplam satışın yüzde 86’lık bölümünü ihraç ettik. Kalan yüzde 14’lük kısmı da Türkiye’deki otomobil üreticilerine satıldı.” dedi.  Gelecek sene için 14 milyon Euro’luk bir yatırım öngördüklerini belirten Ösen, 2015 yılında ise üretim adetlerini 9 milyona çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Aldığımız ödüller doğru yolda ilerlediğimizin bir kanıtı 

Bertuğ Ösen, “Doğru yolda olduğumuz, kazandığımız ödüllerden belli oluyor. Otomotiv Sanayi Derneği tarafından Yan Sanayi Başarı Belgesi’ne layık görüldük. 2011 yılının verilerine dayanarak yapılan araştırmada, kalite ve teslimat güvenilirliği, teknoloji geliştirmedeki işbirliğiyle uygun fiyat yönünden yapılan değerlendirmeler sonucunda bu ödülü almaya hak kazandık. Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), gerçekleştirdiği 34. Olağan Genel Kurulu’nda açıklanan TAYSAD Başarı Ödülleri’nde de ‘İhracat’ kategorisinde ikinci olduk.” diye konuşurken takdir edilmekten duyduğu gururu dile getirdi.

CMS’ye bir ödül de, Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği den geldi. Yapılan değerlendirme sonucunda ‘2011 yılı İSO Türkiye’nin ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ listesindeki yerini bir önceki yıla kıyasla 51 puan artırarak 158’inci sıraya yükseldi.  Böylece sıralamaya Ege Bölgesi’nden katılan sanayi kuruluşları arasından ilk 10’daki yerini korudu. Aynı zamanda Capital Dergisi’nin gelenekselleşen “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasında da 64’üncü sırada olan CMS, önümüzdeki yıl ilk 50 içinde olmayı hedefliyor.

Tüm Haberler